Regeneracja

Pielęgnacja ogrodów często wiąże się z koniecznością regeneracji trawników

Zima jest szczególnie trudnym okresem dla każdego pasjonata ogrodnictwa. Wiąże się ona
nie tylko z koniecznością porzucenia prac ogrodowych i wyczekiwania na cieplejsze dni ale
przede wszystkim z obawą o stan uprawianej roślinności. Oczywiście pielęgnacja ogrodów
polega na wielu aspektach, ale zadbanie o trawniki jest jednym z najważniejszych z nich. Jak
zatem przeprowadzić ich prawidłową regenerację, która konieczna okazuje się przecież nie
tylko wraz z nadejściem wiosny. Istnieje mnóstwo czynników wywierających negatywny
wpływ na murawę i często na zapobieganie jest już za późno – jak wówczas można odrodzić
trawę i przywrócić ją do stanu świetności ?

wertykulacja trawnika

Pielęgnacja trawnika w procesie regeneracji zależy przede wszystkim od rodzaju
zniszczeń.

Jakie są najczęściej występujące uszkodzenia murawy ?

  • Zniszczenia po zimie – to niestety problem, który powtarza się cyklicznie. Powodami, przez które jest to tak bardzo szkodliwa dla trawnika pora roku, są zwłaszcza pozostające na ziemi suche liście i martwa trawa, które uniemożliwiają źdźbłom prawidłowy rozwój. Wynikiem tego jest powstawanie brzydkich, żółtych, wysuszonych placów. Częstym błędem jest również chodzenie po trawie, która nasiąknęła wodą z topniejącego śniegu, ponieważ powoduje to powstawanie głębokich odcisków butów, co bardzo negatywnie wpływa na murawę. Dodatkowo w takich odciskach często gromadzi się woda, przez co nie dociera ona do systemu korzeniowego.
  • Wypalona trawa – przebarwienia i wypalone plamy są bardzo częstym efektem użycia zbyt dużej ilości nawozu albo zbyt wysokiej podaży pożywki w jednym miejscu, zwłaszcza gdy używane były nawozy mineralne – najczęściej azotowe.
  • Chwasty i mech – wypierają one trawę, niszcząc wygląd murawy. Pierwsze z nich pojawiają się na zaniedbanym trawniku – dlatego tak ważna jest codzienna pielęgnacja ogrodu. Mech występuje zazwyczaj w miejscach wilgotnych, cienistych, osłoniętych od słońca.

Metody pozwalające na regenerację uszkodzonych trawników

Jak zatem radzić sobie z przyczynami zniszczeń powierzchni ogrodu lub boiska ?

  • Regeneracja po zimie – wiosennej reaktywacji trzeba dokonywać co roku. Najbardziej radykalne jest rzecz jasna usunięcie całej darni i zasianie roślinności od nowa, jednak nasi specjaliści w dziedzinie pielęgnacji trawników spróbują przywrócić do życia nawet teren zielony zaniedbany od kilku lat. Prace należy rozpocząć po obeschnięciu trawnika. Pierwszym etapem jest uporządkowanie ogrodu z zanieczyszczeń: zeschniętych liści, gałązek, suchych źdźbeł. Następnie trzeba sprawdzić, czy nie utworzyła się pod powierzchnią warstwa filcu. Niezwykle istotnymi procesami w walce ze strzechą są wertykulacja oraz aeracja trawnika, które można ubogacić o piaskowanie. W walce z pleśnią śniegową trzeba natomiast posłużyć się środkami grzybobójczymi.
  • Usuwanie chwastów i mchu – w walce z tym drugim bardzo pomocne okazują się wertykulacja i napowietrzanie murawy. Można ją również odkwasić za pomocą specjalnych nawozów albo dolomitu. Dobrze jest także usunąć przyczyny zacieniania trawnika. W usuwaniu chwastów najskuteczniejsze są preparaty chwastobójcze. Pojedyncze ich egzemplarze można też usuwać ręcznie, jednak trzeba koniecznie pamiętać o usunięciu całego systemu korzeniowego. Z tego też względu dobrze powierzyć to zadanie firmie ogrodniczej.
  • Pozbycie się przebarwień – ratunkiem dla wypalonych nawozem miejsc zazwyczaj okazuje się intensywne nawadnianie ogrodu. Zniszczoną powierzchnię trzeba podlewać w celu rozcieńczenia stężeń substancji chemicznych w ziemi. Jeżeli zajdzie taka konieczność, trzeba dosiać trawę w miejscach, w których znajdują się ubytki.
  • Leczenie chorób – zdarza się, że za zły stan roślinności odpowiadają choroby, pojawiające się najczęściej wtedy, kiedy trawa jest źle pielęgnowana i osłabiona. Najczęściej występują schorzenia grzybowe, które prowadzą do plam, zamierania murawy i do przebarwień. W celu wyeliminowania tego problemu zaleca się odpowiednie nawożenie, połączone z koszeniem, wygrabieniem filcu oraz zastosowaniem preparatów służących do walki z chorobami trawy.
  • Żółknąca trawa – przyczynę często stanowią tępe noże do kosiarki albo ścinanie mokrej trawy – wymiana ostrzy i wstrzymanie się z koszeniem po deszczach wystarczą, by powierzchnia ogrodu się zregenerowała i powróciła do zielonego koloru.
trawnik

Na terenie Poznania oferujemy usługi ogrodnicze najwyższej jakości, a w ich skład wchodzi
również zadbanie o prawidłową regenerację murawy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą
ofertą, a gwarantujemy, że dołączą Państwo do szerokiego grona zadowolonych klientów.