Program całoroczny – pielęgnacja ogrodów i trawnika w Poznaniu

Zadbanie o ogród wymaga całorocznej jego pielęgnacji.

Każdy właściciel ogrodu marzy o posiadaniu pięknego trawnika. Jest on bowiem jego
wizytówką, a odpowiednio zadbany może nie tylko stanowić tło, lecz nawet stanowić serce
terenu zielonego. Aby jednak murawa mogła spełniać funkcję ozdoby, musi być odpowiednio
pielęgnowana. Często większość uwagi poświęcana jest kwiatom i drzewom, a opieka nad
trawą sprowadza się jedynie do jej koszenia. To duży błąd, za który przychodzi zapłacić
żółtym podłożem lub nawet płatami gołej ziemi. Odpowiednia pielęgnacja ogrodów
to nie
tylko ich nawadnianie w okresie suszy, ale całoroczna praca.

Odpowiednie systemy nawadniania ogrodu.

 • Styczeń – najważniejsze jest zimą, aby nie szkodzić trawnikowi. Dlatego też nie powinno się chodzić po zmarzniętych źdźbłach, żeby ich nie połamać. Nie należy usuwać z nich śniegu, aby mogły one spokojnie pod nim przezimować.
 • Luty – z trawy powinno się usunąć skorupę lodu, żeby powietrze do niej docierało. Podczas odśnieżania trzeba również koniecznie pamiętać, żeby nie przysypywać trawy zbyt dużymi ilościami śniegu, ponieważ może zgnić w takich miejscach.
 • Marzec – jeden z najbardziej wymagających miesięcy w ciągu roku. Można rozpocząć wówczas nawożenie, po którym dopuszczalne jest pierwsze koszenie, pod warunkiem, że resztki roślin zostaną na murawie. Przy wyborze nawozów najlepiej zaufać ekspertom w dziedzinie ogrodniczych usług – powinien charakteryzować się on działaniem długotrwałym i być przystosowany do niskich temperatur. Oczywiście trzeba również wygrabić ewentualnie spoczywające w ogrodzie liście i gałęzie, a pod koniec miesiąca wykonać można wałowanie. Nawadnianie ogrodów jest niezmiernie istotne podczas tego miesiąca, ponieważ pomaga na rozpuszczenie zastosowanych nawozów.
 • Kwiecień – tak na wsiach, jak i w miastach, gdzie nasza firma ogrodnicza z Poznania oferuje swoje usługi, trawniki w przydomowych ogrodach muszą być przycinane regularnie, najlepiej raz w tygodniu, aby nie osłabiać trawy. Jest to czas na przeprowadzenie aeracji i wertykulacji, o ile nie zrobiono tego w marcu. Trzeba pamiętać też o usuwaniu chwastów czy nawadnianiu ogrodu w okresie suszy.
 • Maj – to idealny czas na zakładanie nowej murawy przy wykorzystaniu nasion wysokiej jakości traw oraz nowe podsiewy. Przy pomocy płynnych środków chwastobójczych należy usunąć uporczywe chwasty, takie jak koniczyna. Trawnik trzeba kosić niezbyt krótko, ale za to regularnie, a ściętą trawę dorzucać do kompostu. Rzecz jasna trzeba koniecznie pamiętać o regularnym podlewaniu ogrodu.
 • Czerwiec – trawa rośnie wówczas bardzo intensywnie i takie też powinny być prace w tym okresie. Powinno się używać wtedy nawozu granulowanego, stosowanego dolistnie. Preparaty z żelazem i mikroelementami działają ochronnie, wzmacniając roślinność. Warto zainwestować w automatyczne systemy nawadniania ogrodów ze względu na konieczność dostarczania 3-5 litrów wody na metr kwadratowy.
 • Lipiec – nie wolno pozostawiać przedmiotów na trawie, ponieważ w czasie upałów na pewno zgnije. Raz w tygodniu należy powtarzać koszenie, nawozić raz w miesiącu.
 • Sierpień – najważniejsze w tym miesiącu jest podlewanie, woda musi dostać się na głębokość 10 cm. Powinno się też kontynuować cotygodniowe koszenie.
 • Wrzesień – idealny moment na wykonanie wertykulacji, ponadto po raz ostatni przed nadejściem zimy zostaje nawożenie. To najlepszy moment na założenie nowego trawnika z siewu.
 • Październik – koniecznie trzeba grabić opadające liście z trawy. Można przeprowadzić napowietrzanie, koszenie odbywa się zaś coraz rzadziej i przy wyżej podniesionych ostrzach. To też ostatni moment na wysiewanie nasion.
 • Listopad – czas ostatniego koszenia, aby trawa pod śniegiem nie była zbyt długa. To też moment na konserwację i oliwienie kosiarki.
 • Grudzień – najważniejsze jest w tym miesiącu, aby nie deptać zmarzniętych źdźbeł.

Fachowcy w dziedzinie usług ogrodniczych najskuteczniej zapewnią całoroczną opiekę

Dlaczego warto powierzyć trawnik pod całoroczną opiekę ekspertom w dziedzinie
ogrodniczych usług? Zadanie to wymaga dużej wiedzy oraz wyczucia, wysiewanie nawozów
musi odbywać się w sposób równomierny i przy użyciu odpowiednich środków, wszystkie
zabiegi należy wykonywać z dbałością o szczegóły i we właściwym czasie, a najlepiej
potrafią to określić właśnie firmy ogrodnicze. Oferujemy całoroczną pomoc przy pielęgnacji trawnika w Poznaniu. Zapraszamy do kontaktu.

Zapraszamy do powierzenia nam ogrodu pod całoroczną opiekę. W celu poznania
szczegółów oferty i cennika prosimy o kontakt, a zapewniamy, że trawnik dzięki nam będzie
wyglądał pięknie jak nigdy dotąd !!!